X
3.11
רביעי
4.11
חמישי
5.11
שישי
6.11
שבת
7.11
ראשון
8.11
שני
9.11
שלישי
10.11
רביעי
11.11
חמישי
12.11
שישי
13.11
שבת
יום רביעי, 3 בנובמבר 2021
תכנית 1 - קרן הקולנוע ערבה - "קצר במדבר"

הקרנה בנוכחות היוצרים

 

פסל | מחצבה | אוקינוס

 

 

 

 

פסל

בימוי - דנה לרר

חופשה רומנטית של זוג במדבר מקבלת תפנית בעקבות פסל שמתגלה אשר מאיים להביא את מערכת היחסים לנקודת אל חזור.

מחצבה

בימוי - הילה רויזנמן

מאשה, צעירה המתמודדת עם משבר שפקד את חייה, מגיעה לחפש את אימה, וורה, במחצבה בה היא עובדת. במקום למצוא נחמה, היא מגלה את חייה החדשים של וורה לצד חבורת פועלים חסרי בית

אוקינוס

בימוי - אוריה הרץ

אלישע נוסע לבקר את הילל, שהקים קהילה ייחודית בלב המדבר. במהרה מתברר כי השניים חולקים עבר משותף ממנו הם לא יכולים לחמוק.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
תכנית 2 - קרן הקולנוע ערבה - "קצר במדבר"

הקרנה בנוכחות היוצרים

 

מתכונת בספרות | מציל האוטובוסים | הר האלוהים 

 

 

מתכונת בספרות 

בימוי: עמית שמיר

בשבריר שנייה מגיע שיטפון בזק ושוטף את המדבר הצחיח בזרם מים עוצמתי. כל סטייה מהזרם זו החלטה משמעותית. המחשבות על "מה היה קורה אם" לא יוצאות מהראש, גם לנערה שבחרה לגשת למבחן מתכונת בספרות במקום לצאת לטיול בנחל צפית עם חבריה למכינה.

מציל האוטובוסים

בימוי: פאני בן דוד

עמית שחר גר עם אשתו עירית ושני בניו במושב חצבה.  הוא נהג של המועצה האזורית ערבה ויש לו תחביב - להציל אוטובוסים.

הר האלוהים

בימוי: תמר טל ענתי

"למדתי מכל אבן שהסתכלתי עליה. למדתי מהנוף, מהרוח... למדתי על החיים"

עמנואל ענתי בן ה90, ארכיאולוג בעל שם עולמי, חקר במשך יותר מ40 שנה את התרבות המדברית בהר כרכום וטוען שזהו הר סיני המקראי. אמנם הממסד הפנה לו גב, אבל כשהוא עולה להר, כנראה בפעם האחרונה בחייו, הוא יודע שהזמן יוכיח את צדקתו.

 

קרא עוד >
18:15
מדברא - צוקים
תכנית 3 - קרן הקולנוע ערבה - "קצר במדבר"

הקרנה בנוכחות היוצרים

 

להרוג את עצמנו | מזל טוב | גשר צר | מיקה 2300 

 

 

להרוג את עצמנו

בימוי: מאיה ידלין

מאיה לוקחת את הוריה ואחותה למדבר, על מנת לצלם אותם לסצנת השלמה לסרט שלה. אלא שיום הצילום הופך למריבה משפחתית מתמשכת, עד שלא ברור אם בכלל יצליחו לשתף פעולה ולהפוך לצוות.

מזל טוב

בימוי: עמית שמיר

אירוע קשה מהעבר זרק שני חברים למסלולי חיים שונים. האחד הקים משפחה כמקובל בחברה, והשני מתקשר טוב עם צמחים. במהלך מסיבת יום הולדת, "הנורמלי" ו"הלא נורמלי" מחליפים תפקידים. מזל טוב לכל החוגגים.

גשר צר

בימוי: רותם קפלינסקי

זו השבת הראשונה של בנו של אהרון כחייל משוחרר. אהרון מבצע את הטקס המסורתי של הקיבוץ לחיילים משוחררים, רק כדי לגלות שאיש מהנוכחים בחדר האוכל שהופרט כבר לא מכיר את המסורת ואפילו בנו מסרב לשתף פעולה. עזרה תגיע מכיוון בלתי צפוי.

מיקה 2300

בימוי: בעז פרנקל | עמרי ון אסן

בלב המדבר מתגוררת עגלה 2300 וחולמת להיות נסיכה.

קרא עוד >
19:15
מדברא - צוקים
דקלוג פרק 1 (לא יהיה לך אלוהים אחרים על פניי)

ההקרנה בנוכחות התסריטאי

אב חד-הורי בשם קז'ישטוף (לא רק השם של שני יוצרי סדרת ה"דקלוג", אלא גם שם שפירושו המילולי הוא "נוצרי") שם את מבטחו במחשב ולא בבני משפחתו האחרים. היעילות של המחשב מתגלה בשורה של הצלחות שהוא ובנו זוכים להן, עד לרגע בו עליו לסמוך על המחשב בסוגיה מהותית יותר – מה שמוביל למהלך דרמטי כואב במיוחד, אשר מראה כי לא כל דבר ניתן להגדיר או לחזות באמצעות נוסחות. בניגוד ליתרונות התוכנה, האב מגלה כי בחיים יש גם צירופי מקרים שלא ניתן להסביר, כמו הקשר הטלפתי שבכל זאת עובר למרות שהמחשב לא יכול להבין אותו. המחשב הפך עבור האב ובנו האלוהים החדש, המתחרה בדת, או אולי אפילו במדע כולו, ובמקביל שכלל את יכולתם להבין באמצעות אלה את העולם. אך גם המחשב, כך הצופים למדים יחד עם הגיבורים, יכול לטעות ולהיכשל, כמו המוח האנושי, גם אם לעיתים הם מביסים אותו. זהו הפרק הפותח את הסדרה כולה ומתייחס למושג האל היחיד, מפרק אותו ומציע פרשנות עכשווית של יחסי האמון והתלות בין אדם ואלוהיו.

קרא עוד >
21:00
מדברא - צוקים
יום חמישי, 4 בנובמבר 2021
הקול האנושי

בסיום הסרט יוקרן ברצף דקלוג 

"הקול האנושי" הוא סרט קצר של אמן הקולנוע האהוב פדרו אלמודובר, שמביא את נקודת המבט הייחודית, הססגונית והצבעונית שלו למחזה של ז'אן קוקטו הצרפתי, ומגייס לשם כך את אחת השחקניות המרהיבות והמוכשרות בעולם – טילדה סווינטון – שמספקת הופעה מהפנטת ועוצרת נשימה.

אישה יפה יושבת בביתה המעוצב והאלגנטי להפליא, צופה בזמן החולף ליד מזוודות מלאות שארזה בעצמה, ובהן חפציו של מאהב שעזב אותה. היא מצפה בכיליון עיניים לבואו של אהובה, אך הוא לעולם לא מגיע. בדירתה נמצאים רק היא וכלב חסר מנוחה, שאינו מודע לעובדה שגם הוא נזנח – שני יצורים חיים שננטשו. במשך ימים של המתנה היא יוצאת מהדירה פעם אחת בלבד - כדי לקנות גרזן...

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
דקלוג פרק 2 (לא תישא את שם אלוהיך לשווא)

הסרט יוקרן מיד בסיום הסרט הקול האנושי

ההקרנה בנוכחות התסריטאי

מפגש בין רופא לאישה אשר גרה בקומה מעליו חושף כי האישה ניצבת בפני דילמה לא פשוטה: בעלה שוכב חולה במצב קשה במחלקה שמנהל הרופא, והיא לא יודעת האם יחיה או ימות. בנוסף, היא בהריון מגבר אחר. האישה אוהבת את שני הגברים בחייה, אבל לא יודעת למי תישאר נאמנה. אם בעלה ימות, היא מעדיפה לגדל את התינוק עם הגבר השני; אם יחיה הבעל, היא מעדיפה לעשות הפלה על מנת שלא יגלה על דבר ההיריון. האישה מבקשת מהרופא בקשה שאין עליה תשובה מוחלטת – היא רוצה לדעת מה הם סיכויי ההישרדות של בעלה, על מנת שתחליט האם להפיל את התינוק. הרופא מנסה לעזור לה ולבעל, אבל מתקשה לקבל את התפקיד של מי שיכריע בין חיים למוות. פרק זה הוא סוג של יצירה משלימה לפרק הראשון בסדרה, כאשר הפעם השאלה היא פחות לגבי נשיאת שם האל לשווא כמצוות הדברה, אלא ברבדים שונים של השאלה העמוקה האם האדם עצמו יוכל להיות אלוהים, או לשחק את תפקיד האלוהים.

קרא עוד >
17:30
מדברא - צוקים
התחרות הרשמית

פסטיבל ונציה 2021 – הבחירה הרשמית

בחיפוש אחר דרך מקורית להשאיר חותם על העולם ולזכות בהערכה, מחליט ביליונר עם מעט מאוד ידע אמנותי ליזום ולממן הפקה של סרט. לשם כך הוא שוכר את מיטב הכישרונות שיש לעולם הקולנוע להציע – במאית אקסצנטרית ועטורת שבחים, כוכב הוליוודי נוצץ ועשיר, ושחקן תיאטרון מוערך שהאמנות היא עיקר חייו. שלושה כישרונות עצומים, לכל אחד מהם אגו עצום עוד יותר. דרך העבודה על התסריט ובעזרת סדרת אתגרים אמנותיים מופרכים יותר ויותר, יאלצו השלושה להתמודד לא רק אחד עם השני, אלא גם עם עצמם, התדמית שלהם, והמורשת שאולי ישאירו...

"התחרות הרשמית" היא קומדיה מהנה, שנונה, מלאת אהבה לאומנות הקולנוע אך גם מלאת הומור עצמי, שהוקרנה לראשונה בפסטיבל ונציה ומיד הפכה לשיחת היום, עם הופעות מרהיבות של זוכי האוסקר פנלופה קרוז ואנטוניו בנדרס.

קרא עוד >
19:00
מדברא - צוקים
תא מספר 6

זוכה ה"גרנד פרי" – הפרס הגדול של חבר השופטים בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן, הוא סרטו של הבמאי הפיני העולה יוהו קוסמאנן ("היום המאושר ביותר בחייו של אולי מאקי").

עלילת הסרט עוקבת אחר לורה, אשה פינית צעירה שעוזבת את מוסקבה, שם נקלעה לרומן כושל, ועולה על רכבת לכיוון הקוטב הצפוני, אל עיר הנמל הקפואה מורמנסק. היא נאלצת לבלות את הנסיעה הארוכה בקרון שינה קטן במחיצתו של כורה רוסי צעיר, מחוספס, גס רוח ובור ובין השניים מתפתחת מערכת יחסים מפתיעה. היא נפתחת בעוינות הדדית, אך מקבלת תפנית מרגשת ובלתי צפויה המאלצת אותם להתמודד עם הכמיהה המשותפת לקשר אנושי.

 

קרא עוד >
21:30
מדברא - צוקים
יום שישי, 5 בנובמבר 2021
מוליכי הזאבים

סרט האנימציה החדש של טום מור (שירת הים) ורוס סטיוארט, הוא יצירת אמנות יפהפיה וחד פעמית, שסוחפת את צופיה בני כל הגילים אל חוויה מסעירת חושים ומציפת רגשות, באמצעות שילוב מופלא בין אמנויות הציור והמוסיקה, לבין היכולת העתיקה וחסרת התחליף לספר סיפור אישי המלמד אותנו משהו על כולנו וגורם לנו להזדהות, להתרגש, להתפעל, לחיות.                 

כמו אדום-החזה, הציפור שעל שמה נקראה, רובין היא ילדת טבע עם נשמה חופשית, שכבר מצעירותה קוראת תיגר על הכבלים החברתיים המנסים לקרקע אותה למציאות. המאה היא המאה ה-17 ולילדות יש מקומות ותפקידים מוגדרים מאד שהחברה מייעדת להן. רובין עוברת עם אביה החייל לאירלנד הכבושה, במטרה לנצל את כישורי הצייד שלו על מנת להיפטר מהזאבים המטילים מורא על העיר ומערערים את מעמדו של השליט המקומי המרושע, אימת האנשים הפשוטים. היא עצמה אמורה לחכות לו בכל פעם שהוא יוצא לאחד ממסעות הצייד שלו מאחור, לדאוג ולשרת את הסדר החברתי שהשליט מכתיב. אבל רובין לא נכנעת לתכתיבים ואפילו לא לסיפורי האימה ולחששם הנורא של תושבי העיר מהזאבים. נפשה נמשכת אל היער והחיים הרוחשים בו ושם היא מגלה עולם חדש – קסום ומכושף ובמובנים רבים הוגן והגון יותר מהעולם האנושי בו היא גדלה. המפגש של רובין עם מב, ילדה בת גילה שהיא לא רק ילדה ושגדלה ביער לצד אמה ולהקת זאבים וללא הגבלות חברתיות מחמירות, מכניס אל חייה תובנות על חברות, על אומץ, על מחויבות ועל נפלאות הטבע והצורך להגן עליו. הציורים הידניים, המוסיקה, הנופים וההוויה המכושפת מבוססים כולם על המיתולוגיות והמסורות האיריות והתוצאה היא סרט מסעיר שמגרה את החושים, מרעיד את מיתרי הלב וקורא אל כולנו להתחבר מחדש אל הלב הפועם של בסיס קיומנו – אל שורשי החיבור האישי עם הטבע, עם עצמנו ועם אהובינו.

הסרט היה מועמד לפרס האוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר, ומתאים מגיל שבע ומעלה – לכל מי שכבר יכול/ה לקרוא כיתוביות ואוהב/ת לצאת למסעות קולנועיים קסומים.

 

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
שקיעת החמה

חופשתה הנעימה של משפחה בריטית אמידה, שנחה בווילה מפוארת על שפת הים של אקאפולקו, נקטעת לפתע על ידי הודעה טרגית המאלצת את כולם לארוז את חפציהם ולעזוב בדרך חזרה הביתה. בסופו של דבר, הודעה זו שמה קץ לא רק לחופשה אלא גם למשפחה, המתפוררת כולה. הסרט מגלה בהדרגה ובאטיות מחושבת, מה בדיוק הסיבות להתפוררות זאת. מעבר לסיפור עצמו, הסרט מציג תמונה לא מחמיאה ביותר לעיר שהייתה פעם פנינת הזוהר של מקסיקו, ושל תרבות הממון של אלה שנהגו פעם לשהות שם.

קרא עוד >
19:30
מדברא - צוקים
דקלוג פרק 3 (זכור את יום השבת לקדשו)

ההקרנה בנוכחות התסריטאי

בערב חג המולד ממש, נאלץ נהג מונית לנטוש את אשתו ומשפחתו לטובת מאהבת מן העבר, אשר זקוקה לו, לפחות לכאורה, על מנת לנסות ולאתר את בן זוגה הנוכחי. לאט לאט מסתבר לו ולנו, כי גם היא, כמו כולם, פשוט זקוקה למישהו שהיא תוכל להרגיש קירבה אליו ביום זה של השנה, בהיעדר משפחה משלה. הפרק מתייחס לקדושת יום השבת כאל כל יום חג, בו מהות המצווה והשאיפה הכנה היא לבלות את המועד הייחודי בחברת הקרובים והאהובים.

קרא עוד >
21:30
מדברא - צוקים
יום שבת, 6 בנובמבר 2021
דקלוג פרק 4 (כבד את אביך ואת אמך)

ההקרנה בנוכחות התסריטאי

סטודנטית צעירה למשחק מוצאת מכתב אשר אמה השאירה עבורה בטרם מותה. האם נפטרה מספר ימים לאחר הולדת הבת, ואביה של הנערה גידל אותה לבדו, אבל המכתב, אשר נשמר בסוד מן הבת במשך שנים, מעלה את השאלה האם הוא בכלל אביה. האישה הצעירה חשה רדופה על ידי דמותו של האב במערכות היחסים שלה עם גברים וכאשר עולה האפשרות כי הוא אינו אביה הביולוגי, האפשרות למפגש מיני עמו נראית רלוונטית, מה שמוביל למפגש טעון מאוד עם אותו אב והופך את הפרק למטריד באופן שבו הוא מתמודד עם הטאבו של גילוי עריות. אבל הפרק הוא הרבה מעבר לכך, הפרק גם ועוסק גם בשאלות שגרתיות יותר לגבי היכולת של ילדים לצאת לדרך עצמאית מול הורה דומיננטי.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
ארתור ראמבו

סרט שנכתב בהשראת קורותיו של הסופר מהדי מקלט, יליד צרפת ממוצא צפון אפריקאי, שאחרי הצלחותיו הספרותיות הראשונות , הסתבך כאשר הסתבר שבנעוריו, פרסם באינטרנט השמצות, נאצות והצהרות גזעניות, מן הסוג שכמה מן הבדרנים הצפון אפריקנים הפכו לסמל מסחרי בימים אלה. גיבור סרטו של לורן קאנטה, קארים, מתחיל את הסרט כיקיר האומה, למרות שהוא בן 21 בלבד, מחבר ספר מזהיר על תולדות אמו שסוחט מחמאות ודמעות מן הקוראים הרבים ההופכים אותו לסלבריטאי בין לילה. אלא שבשיא החגיגות מסתבר שקארים פרסם טוויטים באינטרנט, עוד כשהיה בן 16, תחת השם הבדוי ארתור ראמבו (סילוף מכוון של שם המשורר הצרפתי הגדול Arthur Rimbaud, שחדל לכתוב שירה בגיל 20). הטוויטים הגסים, האלימים והבוטים של ראמבו הסעירו את צרפת, וכאשר מתגלה שקארים הוא האחראי להם, כל מעריציו, חבריו ואפילו בני משפחתו מפנים לו עורף.

קרא עוד >
18:30
מדברא - צוקים
פריז, הרובע ה-13

הרובע ה-13, אחד הרבעים התוססים בפריז העכשווית, מסמל את פניה המשתנות של העיר. לרובע הזה מגיעים גיבורי הסרט, שתי צעירות וצעיר שגורלותיהם האישיים והרומנטיים נכרכים יחד. הסרט הוא מפגש פסגה של כמה מהכשרונות הגדולים בקולנוע הצרפתי כיום: הבמאי ז'אק אודיאר, זוכה פרס דקל הזהב על "דיפאן", מתבסס כאן על תסריט שחיברו לאה מיסיו וסלין סיאמה, החתומה על "דיוקן של נערה עולה באש", שכוכבתו נעמי מרלן מככבת גם כאן. הסרט מלווה בפסקול של המוזיקאי האלקטרוני Rone, והוא מצולם כולו בשחור־לבן. הצילומים המפעימים והמרהיבים מאירים באור חדש את עיר האורות, והתוצאה היא יצירה עדינה ויפהפייה שריגשה רבים ורבות בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן האחרון.

קרא עוד >
20:30
מדברא - צוקים
יום ראשון, 7 בנובמבר 2021
חלוקי נחל

גנפטי, אלכוהוליסט אלים, גורר את בנו הצעיר וולו מבית הספר ויוצא איתו למרדף רב תחבולות שנועד להחזיר את אשתו, שהוכתה על-ידו, הביתה. כשהם מגיעים לבית הורי אשתו הוא מגלה שזו כבר עזבה את המקום, בדרכה חזרה לביתם. בתסכולו הרב, הוא נקלע לקטטה עם חמו, שמגדילה את הסתייגותו של בנו ממנו וממעשיו וגורמת לו לקרוע לגזרים את דמי הנסיעה. בלית ברירה, השניים נאלצים לצאת רגלית בדרכם חזרה הביתה, צעדה נוראה העוברת במשעולי מרחב כפרי נידח בשיא הקיץ הלוהב. רגשותיהם של האב ובנו נשזרים בנופי הארץ, כשבעירת מזג האוויר מחממת את זעמו של האב. הכוויות ששני אלה צורבים בעור הבן נמזגות זו בזו, והופכות מוחשיות עד כאב. רק כשהמסע מתקרב לקו הסיום שלו, ירככו הכוחות הנשיים הטבעיים והמרפאים את הזעם והרעב הגבריים. המעגל האכזרי של אהבה ושנאה עתיד להיסגר ולהתחיל שוב מחדש.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
היום המאושר בחייו של אולי מאקי

הסרט מבוסס על סיפור אמיתי שגיבורו, אולי מאקי (אותו מגלם בסרט השחקן יארקו להטי), היה מתאגרף מוכר ומצליח בפינלנד. כיום הוא חולה במחלת האלצהיימר, אך בכל זאת זוכר את הימים הראשונים בקריירה שלו, בתחילת שנות השישים, כאשר אחרי סדרה של הצלחות מסחררות ניבאו לו עתיד מזהיר וקבעו עבורו קרב על אליפות העולם נגד המתאגרף אמריקאי דייב מור. אולי הובס והלך הביתה בבושת פנים, אבל עד היום הוא טוען שזה היה "היום המאושר ביותר בחיי". צריך להבהיר שזה לא היה סוף הקריירה של אולי,  שהוכתר בהמשך כאלוף אירופה במשקל נוצה (בשנת 1964) בטרם פרש, תשע שנים לאחר מכן. "אין זה סיפור על הצלחה או כישלון בזירת האגרוף, זהו סיפור על אדם שהבין כי הדרך לאושר אינה מובילה בהכרח דרך הזירה", טוען הבמאי יוהו קואוסמאנן. הסרט זכה לפרס הסרט הטוב ביותר במסגרת "מבט מסוים" של פסטיבל קאן 2016 ובהמשך זכה גם בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ציריך. 

קרא עוד >
19:00
מדברא - צוקים
דקלוג פרק 5 (לא תרצח)

שלוש דמויות אשר אין ביניהן כל מגע תחילה נחשפות לצופים בפאזל שעוד לא ידוע לנו כיצד חלקיו יתחברו: נהג מונית נרגן וזועף; צעיר מרדן מחפש תעסוקה מבקש לפתח תמונה מן העבר, ומתחיל באקטים של אלימות אקראית; ופרקליט במהלך מבחן ההסמכה שלו. עיקר המבחן של הפרקליט מוקדש לטענה המעמידה ספקות לגבי ענישה אלימה, כאשר הפרקליט מניח שאין הענישה מתקיימת רק ככוח הרתעתי, אלא גם כצורה של נקמה. הדבר נוגע במיוחד לגבי הסיבה לגזירת עונש מוות, ולשאלה האם בעונש זה אין עבירה מצד השופטים על העיקרון של "לא תרצח", גם במקרה בו הנדון ביצע פשע אלים במיוחד. הפרק מחריד בתיאור היבש של האלימות ושל המוות, אך מצליח לשלב את הזעזוע שהצופים חשים עם אמונה בגורל המשותף לבני-אדם, דבר הבא לידי ביטוי גם באופן בו הפרק ערוך.

קרא עוד >
21:30
מדברא - צוקים
יום שני, 8 בנובמבר 2021
דקלוג פרק 6 (לא תנאף)

טומק הצעיר נוהג להציץ מדירתו לעבר שכנתו מגדה, אישה המקיימת בדירתה מפגשים מיניים עם מספר גברים. לא חולף זמן רב עד שהוא לא מסתפק רק בהצצה, אלא  מתחיל הטריד ולשבש את חייה של מגדה, בטענה שהוא עושה את הכול מתוך אהבה. כאשר מגדה מגלה את זהות המטריד, היא מנסה תחילה להשתחרר ממנו, אבל בהמשך יוצרת קשר עם טומק הבתול, מה שמוביל לדיון על הבדלי ההשקפות שלהם לגבי אהבה. עבור מגדה אין באמת קשר בין אהבה ומין, מלבד ההתמקדות הפשוטה בהנאה פיזית. עבור טומק, גם מבט בלי רשות הוא אקט של אהבה, כמעט רוחנית אפילו, כזאת שמימושה עלול לפגום בטוהר של עצם מהות האהבה. נקודת המבט משתנה לעיני הצופים, כאשר מה שהחל כמבט על המשבר של טומק עובר למבט על מה שחסר בחייה של מגדה.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
התיבה

סרטו השני של הבמאי לורנצו ויגאס, יליד ונצואלה שפועל בעיקר במקסיקו, הוא סיפור על נער שבא לאסוף את עצמות אביו שנמצאו בקבר אחים עלום. הוא יוצא עם התיבה המכילה אותם בחזרה הביתה, אלא שדרך חלון האוטובוס הוא מזהה אדם שלדעתו אינו אחר מאשר אביו. הוא יורד מן אוטובוס ופונה אליו, האיש מתכחש לו והנער אינו מוותר, עד אשר הוא נשכר על ידי האיש כעוזרו ובדרך זו הוא ניצב בפני האמת לא רק אודות האיש שהוא מזהה כאביו אלא גם על התעשייה, שבתוכה האיש הזה פועל, ועל הסודות האפלים שאינה טורחת להסתיר מאיש.

קרא עוד >
18:30
מדברא - צוקים
אונודה – 10,000 לילות בג'ונגל

סיפורו האמתי של חייל יפני, הירוא אונודה, שנותר בודד בג'ונגלים של האי לובאנג באוקיאנוס השקט, אחרי שכל חייליו קיפחו את חייהם או נמלטו בבהלה. אונודה לא ידע כלל על כניעת יפן לבנות הברית בשנת 1945, והמשיך להסתתר בתוך היערות עוד כעשר שנים, מקיים באדיקות את הפקודה שקיבל לפני שנשלח לשם. שלא כמו טייסי הקמיקאזה שהקריבו את חייהם למען המולדת, אונודה הצטווה  להישאר בחיים בכל מחיר כדי לשמש גרעין אפשרי למלחמת גרילה, אם היפנים יובסו במלחמה. הסרט פתח השנה את מסגרת "מבט מסוים" בקאן וזכה לשבחים רבים מן הביקורת הבינלאומית.

קרא עוד >
20:30
מדברא - צוקים
יום שלישי, 9 בנובמבר 2021
דקלוג פרק 7 (לא תגנוב)

אישה צעירה אשר בתה בת השש גדלה במחשבה כי סבתה היא אמה וכי היא עצמה, אמה האמיתית הוצגה בפני הבת תמיד כאחותה הגדולה, מגיעה לרגע בו אינה יכולה להמשיך בהעמדת הפנים. במתווה עלילה המשלב בין הדרמה והפילוסופיה של הסדרה כולה לאלמנטים הלקוחים מסרטי מתח, היא חוטפת את הילדה ואחרי שנים יוצרת קשר עם האב הביולוגי. מנגד, ההורים / סבים מחפשים אחר הילדה, שהיא נקודת אור בחייהם ושאותה גידלו באהבה אמיתית. הגניבה שבמוקד הדיברה בה עוסק הפרק מתבצעת בתוך התא המשפחתי ונובעת כולה מאהבה, והדיון בגניבה נוגע הן בשאלה של סמכות הורית והן בסוגיית הגונב מגנב והאם הוא פטור.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
דברים אמיתיים

שגרת החיים המנומנמת של קייט נקטעת לבלי שוב, כשגבר זר מחומצן שיער שיושב מולה במשרד מישיר אליה מבט פרובוקטיבי. היא נענית ובהמשך מסתכנת במפגש מיני נועז עם מי שמתברר להיות אסיר משוחרר, שבעברו עבירות קלות מגוונות. הקשר המתהווה ביניהם משכר וממכר וגורם לקייט לזנוח את המחויבויות והקשרים הרגילים שלה, על אף הלחץ שמפעילים עליה משפחתה וחבריה למצוא מחדש יציבות בעולמה. היא פועלת מתוך תקווה להצליח לשמר את האינטימיות ביניהם, אבל הקשר החדש מתפוגג והגבר נעלם מהשטח. ועדיין קייט מקווה.
 

קרא עוד >
18:30
מדברא - צוקים
הנהגת של מר יוסוקה

יוסוקה, במאי תיאטרון צעיר, עדיין מתאבל על מותה של אשתו שנתיים קודם לכן. כאשר הוא מוזמן להגשים חלום ולביים את "הדוד וניה" של צ'כוב הוא קופץ על ההזדמנות ומעביר את חייו לעיר חדשה, ספק מסתכל על העתיד, ספק בורח מהעבר. מטעמי ביטוח, התיאטרון מסרב שיוסוקה יסיע את עצמו לעבודה ובחזרה, ולמורת רוחו מצוותת לו נהגת צעירה בשם מיסאקי. שני האנשים השקטים יוצאים יחד לדרך הארוכה, במהלכה ילמדו להכיר אחד את השניה, ואולי אף את עצמם. 

זוכה פרס התסריט בפסטיבל קאן 2021, הוא עיבוד לסיפור קצר מאת הסופר האהוב הארוקי מורקאמי. הבמאי ריוסוקה המגוצ'י שובה את לבנו בסרט יפהפה, מהורהר ונבון על בדידות, אהבה והאומץ להתמודד עם העבר.

קרא עוד >
20:30
מדברא - צוקים
יום רביעי, 10 בנובמבר 2021
דקלוג פרק 8 (לא תענה ברעך עד שקר)

מרצה יהודייה אורחת מארה"ב מצטרפת כמאזינה בקורס של מרצה ותיקה לאתיקה בפולין. במהלך השיחות ביניהן, האורחת מארה"ב מעלה סוגיה אשר מוכרת למרצה מן העבר – מסתבר שכאשר היא היתה בת שש בלבד, בזמן השואה בפולין, היא נאלצה לחפש מסתור. המרצה הפולניה עמדה אז בפני דילמה - האם לעזור ולהסתיר את הילדה או לאו. אחרי התלבטות מסוימת, היא החליטה לסרב ולא לפתוח את ביתה כמסתור עבור הילדה, בין היתר בטענה כי היא לא תוכל לשקר. המפגש המחודש ביניהן שולח את שתי הנשים למסע אל העבר וההווה, כאשר עבור האישה המבוגרת יותר מדובר במסע של השלמה עם המצפון שלה, ועבור הצעירה מסע של הבנת עברה והנתיב בו עברו חייה.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
קדימה קדימה

ג'וני הוא שדר רדיו שמסתובב ברחבי ארה"ב ומראיין ילדים על המחשבות שלהם, הפחדים שלהם ואיך הם רואים את העתיד. אחרי משבר בזוגיות של אחותו, איתה יש לו מערכת יחסים מלאת משקעים, היא מבקשת ממנו לשמור כמה ימים על ג'סי, האחיין הצעיר שלו. השניים מוצאים שפה משותפת במהרה ויוצאים למסע ברחבי הארץ, בו הם ילמדו להכיר אחד את השני ואת עצמם - מסע שבסופו ישתנו חייהם לנצח...

קרא עוד >
18:30
מדברא - צוקים
ממוריה

אפיצ'טפונג ויראסתקול, שב-2010 זכה בפרס דקל הזהב על סרטו "הדוד בונאמי", שב השנה אל התחרות הרשמית של פסטיבל קאן עם סרטו החדש "ממוריה" ויצא כשהוא מעוטר בפרס חבר השופטים ושלל ביקורות מהללות. בסרטו החדש מככבת טילדה סווינטון, המגלמת את ג'סיקה, שמגיעה לבוגוטה כדי לבקר את אחותה. לכל אורך שהותה בקולומביה, צליל טורדני השב וחוזר אל אוזניה לא נותן לה מנוח. במשך היום היא נקלעת לשיחות עם שורה של בני אדם, ולאחר רדת הלילה אוחזת בה תחושת בהירות מפתיעה. הבמאי התאילנדי המוערך צולח את המעבר למדינה ולשפה אחרת ומוכיח פעם נוספת את כשרונו האדיר ליטול התרחשויות קטנות לכאורה ולנסוך בהן עומק רב ויופי קולנועי מהדהד.

קרא עוד >
20:30
מדברא - צוקים
יום חמישי, 11 בנובמבר 2021
דקלוג פרק 9 (לא תחמוד אשת רעך)

רופא נדהם ללמוד אחרי סדרת בדיקות שהוא אימפוטנט, ונידון להישאר כזה כל חייו. אשתו טוענת בתוקף שלמרות עובדה זאת, היא רוצה להישאר לצדו. כהתמודדות עם המצב החדש הרופא מעודד תחילה את אשתו לנהל רומן. אך כאשר רומן כזה אכן מתפתח, הבעל מתמלא ברגשות קנאה ומתחיל לרגל אחרי אשתו. האישה מבינה את כאבו של בעלה ומנסה לסיים את הקשר, אך הדבר אינו כה פשוט עוד. פרק זה כולל קווי דמיון ואף התייחסויות לחלק מן הפרקים הקודמים. לתימות העיקריות בפרקים קודמים בסדרה, אך עומד גם בפני עצמו בשאלות עתיקות אך עכשוויות ומוכרות היטב של הגבול בין נאמנות לבגידה כשברקע אהבה וחיים משותפים.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
טלה

סרט ראשון של הבמאי האיסלנדי ולדימאר יוהנסון. המבוסס על אגדות צפוניות המשמשות בידיו ליצירת דרמה אנושית פיוטית הגובלת עם העל-טבעי. זוג חשוך ילדים חי בחווה מרוחקת מאדם יחד עם עדר הכבשים שלו. אורח חייו של בני הזוג הוא שילוב מושלם של הרמוניה עם חוקי הטבע, אבל כאשר שה חדש וחריג נולד בעדר, למרות כל הסימנים המדאיגים שהיו צריכים להזהיר אותם, הם מתעקשים לשמור אותו בחיים ולטפח אותו. הסרט, פואמה חזותית על אימהות, אהבה ללא תנאי, ושמירה על חוקי הטבע, נכתב בשיתוף עם אחד הסופרים המובילים באיסלנד, שיון, וצולם על ידי צלם הקולנוע הישראלי אלי ארנסון, זכה לפרס המקוריות במסגרת "מבט מסוים" בפסטיבל קאן.

קרא עוד >
18:30
מדברא - צוקים
הכל עבר בשלום

פסטיבל קאן 2021 – הבחירה הרשמית

כשאנדרה בן ה-85 עובר אירוע מוחי, בתו הסופרת המצליחה עמנואל עוזבת הכל ומתייצבת לצד אביה - האיש מלא החיים שהיה תמיד מוקף בחברים ובאוכל טוב ועכשיו מוצא עצמו מרותק למיטה ומתוסכל. כשאנדרה מבקש ממנה ומאחותה פסקל לעזור לו עם משימה אחת אחרונה – לסיים את חייו - הבנות מסרבות, באופן טבעי, ומשקיעות את זמנן בנסיון להחזיר לו את כוחו הפיזי ולרומם את רוחו. מיום ליום נדמה שמצבו של אנדרה משתפר והוא חוזר להיות האדם שהיה – החלטי, קצת נרגן ואפילו שובב, אבל דבר אחד לא משתנה - והבנות יצטרכו לקבל החלטה בלתי אפשרית...
 

קרא עוד >
20:30
מדברא - צוקים
יום שישי, 12 בנובמבר 2021
סיפור הפרברים (1961)

אחת הפרשנויות המודרניות הקלאסיות והאהובות לסיפור רומיאו ויוליה מתרחשת ברחובות ניו-יורק של שנות החמישים, בסרט מוסיקלי שזור שירים וריקודים כמיטב מסורת מחזות הזמר. מריה (נטלי ווד בשיא זוהרה, קורנת ביפי חייה הקצרים שכידוע עתידים להסתיים שנים לא רבות לאחר מכן באופן טרגי) וטוני (ריצ'רד ביימר) – מתאהבים בניגוד למוסכמות החברתיות הקשוחות. היא אחותו של מנהיג כנופיית רחוב אחת והוא חברו הטוב של מנהיג הכנופיה היריבה. הסיפור שלהם, על שיאיו הרומנטיים והטרגיים, וסיפוריהן של הדמויות הצבעוניות האחרות של צעירי הכנופיות, מובא באמצעות עלילה שמשלבת בתוכה את המוסיקה המופלאה של ליאונרד ברנשטיין עם הכוריאוגרפיה הסוחפת של ג'רום רובינס, הבמאי של המחזמר המקורי עליו מבוסס הסרט, שעלה על במות ברודווי ארבע שנים קודם לכן. במאי הסרט, רוברט וויז, השכיל לשנות אך במעט את המחזמר, ולהתאים אותו לקצב, לאווירה ולאפשרויות הרבות שהקולנוע הוסיף עבור המחזמר הבימתי המצליח.

במהלך הסרט טוני ומריה יתאחדו באהבתם ויפרדו ממנה באופן טרגי, כשכנופיות הג'טס (הסילונים) והשארקס (הכרישים) יביאו את היריבות ביניהם לשיאים שוצפים ואכזריים. תצוגות המשחק והריקוד של ריטה מורנו וג'ורג' צ'קיריס העניקו להם את פרסי האוסקר לשחקני המשנה באותה שנה והסרט זכה אף בפרס הסרט הטוב ביותר באותה שנה וכן בפרסי פס הקול, עיצוב התלבושות, הכוריאוגרפיה ועוד. הביקורת החברתית המציגה את הקושי של חיי המהגרים ואכזריות תוצאות החיים בשוליים, עטופה כולה במוסיקה, תנועה ותשוקה לנעורי הנצח ההוליוודיים-אמריקאיים המלהיבים את הצופים ושהפכו את הסרט לאחד מגדולי המיוזיקלס שהוצגו על המסך הגדול אי פעם. דורות שלמים של צופים גדלו עליו, התרגשו, והטמיעו את החוויה הסוחפת שלו בסיפור האהבה הפרטי שלהם עם הקולנוע.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
אינטרגאלדה

מריה, דן ואילינקה יוצאים יחד למסע השנתי המסורתי שלהם, בכוונה לסייע לאיכרים במקומות נידחים ומרוחקים בהרי רומניה, ושמים פניהם לכפר אינטרגאלדה. בדרך הם מנסים לעזור לאיש קשיש ומוזר המבקש להגיע למנסרה, שלטענתו הוא מועסק בה. אלא שמכוניתם של השלושה נתקעת בתוך הבוץ העמוק בדרך. כשסוף סוף עולה בידם להגיע אליה, מסתבר להם שהמנסרה אינה פעילה כבר שנים רבות, והם נאלצים לעבור את כל הלילה, בחברת הזקן הסנילי, בתוך מכוניתם, כאשר כל האשליות שלהם על אהבה לזולת וחיבה לזרים, מתחילות להחוויר בקור המקפיא של ההרים.

קרא עוד >
20:00
מדברא - צוקים
הקול האנושי

בסיום הסרט יוקרן ברצף דקלוג 

"הקול האנושי" הוא סרט קצר של אמן הקולנוע האהוב פדרו אלמודובר, שמביא את נקודת המבט הייחודית, הססגונית והצבעונית שלו למחזה של ז'אן קוקטו הצרפתי, ומגייס לשם כך את אחת השחקניות המרהיבות והמוכשרות בעולם – טילדה סווינטון – שמספקת הופעה מהפנטת ועוצרת נשימה.

אישה יפה יושבת בביתה המעוצב והאלגנטי להפליא, צופה בזמן החולף ליד מזוודות מלאות שארזה בעצמה, ובהן חפציו של מאהב שעזב אותה. היא מצפה בכיליון עיניים לבואו של אהובה, אך הוא לעולם לא מגיע. בדירתה נמצאים רק היא וכלב חסר מנוחה, שאינו מודע לעובדה שגם הוא נזנח – שני יצורים חיים שננטשו. במשך ימים של המתנה היא יוצאת מהדירה פעם אחת בלבד - כדי לקנות גרזן...

קרא עוד >
21:45
מדברא - צוקים
דקלוג פרק 10 (לא תחמוד בית רעך…)

הסרט יוקרן מיד בסיום הסרט הקול האנושי

שני אחים נפגשים בלוויה של אביהם לאחר נתק ארוך. הם מגלים כי אביהם הוריש להם אוסף בולים גדול בשווי מיליונים. האחים, אשר כלל לא ידעו על האוסף, מתחילים לפתח פראנויה לגבי שלמותו מחשש לגניבות בשוק השחור והסוער של החלפת בולים. רק בול אחד חסר להשלמת האוסף, ורכישתו של זה תעלה את הערך של האוסף כולו במידה רבה. בנסיונות לפתח נוסחה שתבטיח את השגת הבול החסר, אחד האחים מוכן אפילו להקריב כליה כדי לקבל אותו תמורתה. אלא שבזמן הניתוח, פורצים גנבים לבית האב וגונבים את האוסף כולו. הדיבר "לא תחמוד" עומד ברקע הפרק, שכולו עיסוק ברכוש ובתאוות בצע ושהתסריט והבימוי שלו סוגרים את הסדרה ביצירה בעלת גוון קומי והומוריסטי יותר מזה של פרקיה הקודמים.

קרא עוד >
21:45
מדברא - צוקים
יום שבת, 13 בנובמבר 2021
קובץ סרטי קרן הקולנוע ערבה - "קצר במדבר"

הקרנה בנוכחות היוצרים

מציל האוטובוסים | מזל טוב | להרוג את עצמנו | מיקה 2300 

 

מציל האוטובוסים

בימוי: פאני בן דוד

עמית שחר גר עם אשתו עירית ושני בניו במושב חצבה.  הוא נהג של המועצה האזורית ערבה ויש לו תחביב - להציל אוטובוסים.

להרוג את עצמנו

בימוי: מאיה ידלין

מאיה לוקחת את הוריה ואחותה למדבר, על מנת לצלם אותם לסצנת השלמה לסרט שלה. אלא שיום הצילום הופך למריבה משפחתית מתמשכת, עד שלא ברור אם בכלל יצליחו לשתף פעולה ולהפוך לצוות.

מזל טוב

בימוי: עמית שמיר

אירוע קשה מהעבר זרק שני חברים למסלולי חיים שונים. האחד הקים משפחה כמקובל בחברה, והשני מתקשר טוב עם צמחים. במהלך מסיבת יום הולדת, "הנורמלי" ו"הלא נורמלי" מחליפים תפקידים. מזל טוב לכל החוגגים.

מיקה 2300

בימוי: בעז פרנקל | עמרי ון אסן

בלב המדבר מתגוררת עגלה 2300 וחולמת להיות נסיכה.

קרא עוד >
17:00
מדברא - צוקים
שלוש קומות

פסטיבל קאן 2021 – הבחירה הרשמית

"שלוש קומות" הוא עיבוד לרב המכר של הסופר הישראלי אשכול נבו, שהופך כאן לדרמה איטלקית שמבוימת על ידי אשף הקולנוע האהוב נני מורטי, שאחראי ל"אמא שלי" ול"חדרו של הבן" המופתי.

חייהם של בני בניין אחד משתנים לילה אחד, אחרי תאונה שמתרחשת ברחוב השקט בו שוכן הבניין בן שלוש הקומות.  מרגע התאונה, גורלותיהם מצטלבים: זוג צעיר שתוהה מה עובר על בתם הקטנה כשהם לא לידה, צעירה החוזרת לבית ריק עם תינוק בן יומו, וזוג שופטים שמתמודד עם בן שעשה מעשה בלתי נתפס – כולם יאלצו למצוא את הדרך להתמודד עם המעשה הנורא, השלכותיו, וחלקם בתאונה...

בסגנון וברגישות האופייניים לסרטיו, מורטי משרטט דיוקן של בניין שיכול להיות ממוקם בכל מקום בעולם, ואת סיפורם של אנשים המתמודדים עם הקושי להיות הורים, אחים ושכנים -  ולמצוא מקום לחמלה ואהבה. 

קרא עוד >
19:00
מדברא - צוקים
ויהי בוקר

סמי, עובד היי טק המתגורר בירושלים, חוזר עם אשתו מירה ובנו אדם לכפר שבו גדל לרגל חתונת אחיו ומגלה שלא הרבה השתנה בו – אבא שלו עדיין חושב שהוא עוד יחזור לחזור לגור בכפר, החבר הכי טוב שלו עדיין מנסה להתעשר כדי לזכות באהובתו, והבריונים המקומיים עדיין מטילים אימה על התושבים. אחרי החתונה, כשהם בדרך חזרה לירושלים, המשפחה מגלה שהכפר הושם תחת מצור. בדיוק כשחשב שמצא את מקומו בחיים, סמי מוצא עצמו תקוע בכפר ונאלץ להתמודד עם כל מה שהשאיר מאחור ולבחון מחדש את מקומו בחיים ובסביבה שלו: מי הוא הפך להיות, מה טיב מערכת היחסים שלו עם אשתו ועם המשפחה שלו, ומה, אם בכלל, קורה מעבר לחומות?

"ויהי בוקר" הוא סרטו החדש של הבמאי עטור הפרסים ערן קולירין ("ביקור התזמורת", "מעבר להרים ולגבעות"), המבוסס על רב המכר של סייד קשוע. הסרט נבחר להשתתף בפסטיבל קאן 2021, וזכה לביקורות נלהבות ששיבחו את המשחק יוצא הדופן, הבימוי החכם והרגיש, ההומור השנון והסיפור האנושי כל כך על זהות, משפחה, וחופש – פנימי וחיצוני.

מבוסס על ספרו של סייד קשוע "ויהי בוקר".

קרא עוד >
21:30
מדברא - צוקים