פסטיבל הסרטים בערבה שמח להציג

מחווה מיוחדת

לכבוד הקולנוע האוסטרלי

אוצר ומגיש - מבקר הקולנוע ואיש הטלוויזיה האוסטרלית

דייוויד סטראטון

אורח מיוחד - כוכב הקולנוע האוסטרלי

בריאן בראון

דייוויד סטראטון, מבקר קולנוע, איש טלוויזיה ומי שנחשב לסמכות עליונה בקנה מידה עולמי בכל מה שקשור לקולנוע האוסטרלי, נולד באנגליה, שם הקים כבר בגיל 19 מועדון סרטי איכות. בגיל 24 נסע לאוסטרליה ושלוש שנים לאחר מכן התמנה למנהל פסטיבל הסרטים בסידני, תפקיד שכיהן בו מ-1966 ועד 1983. במסגרת עבודתו, סייר בכל רחבי העולם ואף זכה להיכנס לרשימת האישים החשודים בעיני השירות החשאי האוסטרלי, שלא ראה בעין יפה את מסעותיו הרבים לארצות שמאחורי מסך הברזל, שם חיפש סרטים שירחיבו את רפרטואר הפסטיבל שלו. ואכן, רבים רואים בו עד היום את אחד מאדריכלי תרבות הקולנוע באוסטרליה.

החל משנת 1980 התמנה ליועץ של ערוץ הטלוויזיה הממשלתית SBS , ערוץ שלמענו אסף סרטים מהעולם כולו, גם כאלה שנחשבו למורכבים ומסובכים ולא זכו אלא לעתים רחוקות להגיע אל בתי הקולנוע באוסטרליה. משנת 1986  התחיל להגיש, יחד עם שותפתו, מרגרט פומרנץ, תכנית קולנוע בשם The Movie Show, שסקרה לא רק את כל הסרטים החדשים שיצאו להפצה מסחרית באוסטרליה אלא גם את פסטיבלי הקולנוע המרכזיים בכל רחבי העולם. השניים נסעו בליווי צוות צילום וראיינו מאות אנשי קולנוע, במאים, שחקנים, מפיקים ועוד, ראיונות ששובצו לאחר מכן בתכניותיהם השוטפות במהלך השנה. תכניתם הייתה לאחת הפופולריות בערוץ, סטראטון ופומרנץ היו לבני בית בכל אוסטרליה ובעקבות הצלחתם, הם הוזמנו לעבור, יחד עם התכנית בשנת 2004 לערוץ המסחרי הראשי במדינה, ABC.  כאשר חגגה התכנית יום הולדת 30, ארגן הערוץ לכבוד השניים מהדורה מיוחדת שבה הוזמנו כוכבי הקולנוע ג'פרי ראש וקייט בלאנשט לגלם את סטראטון ופומרנץ. התכנית ירדה מן המרקע בשנת 2014, כאשר סטראטון החליט שמן הראוי להפחית את עומס העבודה המוטל עליו ומאז לא הצליח הערוץ למצוא מישהו שמסוגל להיכנס לנעליו הגדולות.

מן הרגע שבו חדל לנהל את פסטיבל סידני, הפך סטראטון לאחד המבקרים הראשיים של כתב העת הבינלאומי המקצועי המוערך "וראייטי", במקביל כתב וממשיך לכתוב עד היום ביקורות ביומון רב התפוצה The Australian. חוץ מספר שהקדיש לקולנוע האוסטרלי (הוא עדיין מתכנן כרך נוסף כדי לעדכן אותו), הוא פרסם גם ספר זיכרונות (I Peed on Fellini) שבו הרבה לספר על מסעותיו ופגישותיו בעולם הקולנוע. כמוכן יזם סדרה של הרצאות באוניברסיטת סידני, בהם הוא סוקר לטובת הנרשמים לקורס שלו את כל תולדות הקולנוע, מימיו הראשונים ועד היום, בסקירה מפורטת ומדוקדקת שמתפרסת על פני עשר שנים, בה הוא נעזר בארכיון הווידיאו העצום שלו, המכיל אלפי סרטים מכל התקופות ומכל הסוגים. השנה הופקה באוסטרליה סדרת טלוויזיה לכבודו, הנושאת את השם David Stratton:  A Cinematic Life שהוקדשה לו ולפועלו בקולנוע. פרקים מתוכה הוצגו  במסגרת היוקרתית של פסטיבל קאן 2017 המכונה "קלאסיקה בקאן".

מבקר קולנוע ידען ובעל זיכרון מופלא, הוא גם נמנה על אותם מתי מעט שאפילו אנשי התעשייה עצמם אינם יכולים לבוא אליו בטענות כי אהבתו לקולנוע בכלל, ולקולנוע האוסטרלי בפרט, גדולה כל כך שהיא באה תמיד לידי ביטוי גם בביקורות הצוננות ביותר שלו. הוא הוזמן פעמים רבות להיות חבר בחבר השופטים של שלושת פסטיבלים המובילים בעולם, קאן, ונציה וברלין.

לבקשתנו, הוא בחר את שלושת הסרטים שמייצגים בעיניו את הקולנוע האוסטרלי על הצד הטוב ביותר והוא מגיע כדי להציג אותם בפני קהל הצופים בפסטיבל הסרטים בערבה.

 

בריאן בראון, שחקן קולנוע וטלוויזיה שהופיע ביותר מ-80 סרטים וסדרות טלוויזיה שונות, נולד בסידני, אוסטרליה, בשנת 1947. משגילה את אהבתו לבימה ולמשחק, הוא נסע לאנגליה והופיע שם בכמה הצגות של ה"אולד ויק" לפני שחזר הביתה והצטרף שם ללהקות תיאטרון שונות, בהן שיחק בין היתר במחזות "אדם לכל עת" ו"מוריד הגשם". הוא הופיע לראשונה על בד הקולנוע בסרט בתפקיד שוטר בשם "סקובי מלון" (1975), ומשך תשומת לב כאשר הוזמן למלא תפקיד משנה ב"חזית החדשות" (1978) של פיליפ נויס. ההצלחה המשמעותית הראשונה שלו הייתה בסרטו של ברוס ברספורד "ברקר מוראנט" (1980) עבורו זכה לפרס המשחק של מכון הקולנוע האוסטרלי. בעקבות הופעתו, שנה לאחר מכן, בסדרת הטלוויזיה "עיר ושמה אליס", זכה להתפרסם גם בארצות הברית, שם הוזמן לגלם את אחד התפקידים המובילים בסדרה  "ציפורים מתות בסתר" (1983), בה הכיר את אשתו השנייה, הכוכבת רייצ'ל וארד, שהיא אם שלושת ילדיו. על הופעתו בסדרה זו היה מועמד הן ל"גלובוס הזהב" של אותה השנה והן לפרסי ה"אמי" (האוסקר של הטלוויזיה האמריקאית). בין הסרטים הרבים האחרים בהם הופיע בהוליווד, "תעלול קטלני" (1986), "קוקטייל" (1988), "גורילות בערפל" (1988) ועוד רבים אחרים. חברת ההפקה שהקים אחראית ל-"Twisted Tales", סדרת מתח אירונית לטלוויזיה שבה הציג בכל פרק סיפור מסתורין מוזר ובלתי צפוי שסופו תמיד מפתיע. בפסטיבל הסרטים בערבה יציג בראון את סרטו החדש ועטור הפרסים של וורוויק תורנטון "ארץ מתוקה", בו הוא מגלם את אחד התפקידים הראשיים, והן את סרטו הקלאסי של פיליפ נויס, "חזית החדשות".