בלב התכנית האמנותית של מהדורת העשור שלנו נבנתה מחווה מיוחדת ליוצר הקולנוע הפולני הענק קז'ישטוף קישלובסקי. מדיי ערב בערבו, מהלך כל ימי הפסטיבל, יוקרן מעל המסך הגדול תחת חופת הכוכבים, אחד מסרטי סדרת המופת של קישלובסקי "דקלוג" (עשרת הדברות). בנוסף תכלול המחווה תערוכת צילומים מיוחדת של הצלם פיוטר ג'קסה, אורח הפסטיבל, שעבד בשיתוף פעולה אמנותי ארוך שנים עם קישלובסקי. התערוכה, שתועמד ב"גלריית עשוש" החדשה בלב כפר האמנים של צוקים, מתעדת את עבודתו של קישלובסקי על כמה סטים ובפרויקט "מפת הדקלוג" המאפשר לצופיו לצעוד בנופיה של וורשה, להתהלך וירטואלית בין המקומות בהם צולמו פרקי הסדרה השונים.

אין מקריות בהחלטה שלנו להפיק דווקא בתקופה כה מאתגרת לתחום אמנות הקולנוע, מחווה שבליבתה מוקרנת סדרת הסרטים החשובה והחד-פעמית של קישלובסקי. מבחינתנו המחווה, המאגדת תחת כנפיה יצירות אמנות קולנועית ויצירות אמנות פלסטית, מאפשרת לצופים מגוון נקודות מבט לא רק על המורכבות האנושית, אלא גם על חשיבותה האדירה של החוויה הקולנועית ועל המחויבות שלנו להמשיך לקדם אותה ולפעול לאורה בו זמנית.

המחווה הופקה בשיתוף מכון אדם מצקייביץ' והמכון לתרבות פולנית בתל-אביב.

הכנסו מטה לפרטים נוספים אודות ההקרנות, התערוכה ואורחינו המכובדים. מוזמנים גם להעמיק ולקרוא על דמותו החד פעמית של קישלובסקי כיוצר ועל תולדות סדרת הדקלוג שלו.

* תקצירי עלילות הפרקים מאת עופר ליברגל, פורסם במקור באתר 'סריטה'.